Eser Adı: Aşksız, Zevksiz, Allahsız Müslümanlık
Yazar Adı: Ömer Lütfi METE

Ömer Lütfi Mete Kimdir?
Ömer Lütfi Mete, 1 Şubat 1950 Rize doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Rize’de, yükseköğrenimini ise İstanbul’da tamamlamıştır. Kısa bir dönem edebiyat öğretmenliği yapan Mete, gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalışmıştır. Babıali’de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Ayyıldız ve Yeni Binyıl gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak görev almıştır. Türk Edebiyatı ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlanmıştır. Ayrıca; Basılı Yakıt, Asker ile Cemre ve Aşıklar Ölmez başta olmak üzere bir çok kitabı neşrolunmuştur. Mete, 18 Kasım 2009’da İstanbul’da vefat etmiştir.

Aşksız, Zevksiz, Allahsız Müslümanlık
Allahsız Müslümanlık; Ömer Lütfi Mete’nin gerileme döneminde İslam’ı yaşama sorunu başlığı altında İslam ve kapitalizm karmaşası, Müslümanların küresel sisteme entegre oluşu, Müslümanların edilginlik çıkmazı gibi konularda kaleme aldığı deneme ve analizlerden oluşmaktadır. Eser, giriş bölümü hariç sekiz bölümden oluşmaktadır. Mete; tasavvufi bir bakışla aklın hegemonyasındaki yeni dünya düzeninde asli hüviyeti ile var olabilmekle karakter zaafiyeti arasında kalmış Müslümanlara yönelik önemli tespitlerde bulunuyor. Bu tespitleri yaparken tezlerini özelde Türkiye’den genelde ise Dünya’dan somut örneklerle destekliyor. Tüm bunları yaparken tasavvufi öğeleri kullanıyor ve anlatım gücünü artıyor.

Mete’ye göre; ‘Özgün yöntem yoksunluğu yüzünden akılcılık ile mütevazi bir açılım arayan Müslüman çoğu zaman farkına bile varmadan başka bir uygarlığın insanı olma yoluna girebilmektedir. Bu, kağıt üzerinde maneviyatçı diye tanımlanan ama gerçekte en kaba türünden maddecilik kadar dünyevilik getiren bir süreçtir. Müslüman adam, bu yolda yürümeye devam ederek Siyasal İslam’ı ve sermayeyi de keşfederek günümüzde dünyeviliğini daha da renklendirmiş görünmektedir. Artık Müslüman adam da bir batılı gibi kolayca maddeci ve dünyevi davranışları inancının gerektirdiği manevi açılımların önüne yerleştirebilmektedir.’

Eserde; dünyevi ihtiraslar, makam, para, şöhret, reklam ve tüketim çılgınlığı gibi Batı’nın kullandığı önemli enstrümanlar karşında Müslüman Adam’ın şaşkınlık ve hayranlığının akabinde gelişen gereksiz aşağılık psikolojisinin hayatımızın tüm alanlarına nasıl sirayet ettiği gözler önüne seriliyor. Çok zengin ve sağlam bir İslami terminolojiye sahip olmamıza rağmen temsiliyetten teslimiyete uzanan hikâyemizin anlatıldığı ve zamana karşı güncelliğini koruyan önemli bir eser.

Hazırlayan: M. Musab ÖNDER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz