Lev Tolstoy Kimdir?
Lev Nikolayeviç Tolstoy, 9 Eylül 1828 tarihinde zengin ve asil bir ailenin çocuğu olarak Moskova’nın güneyindeki Tula şehrinde dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda önce annesini sonra babasını kaybetti. Bazı eserlerini, oldukça sakin bir hayat sürdüğü Petersburg’da yazdı. Asalet ve lüksten sıkılan Tolstoy, köyünde bir okul kurdu. Eserlerinde insanlığın neredeyse bütün mesele ve sorunlarına değinen Tolstoy, kendi ülkesindeki siyasal olayları, halkının sorunlarını, yaşayışını büyük bir ustalıkla anlatmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden biri olduğu kadar, iyi bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştır. Tolstoy, 20 Kasım 1910 tarihinde 82 yaşındayken Astapovo’da bir tren istasyonunda zatürreden hayatını kaybetmiştir.


İnsan Neyle Yaşar?
Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi dünya edebiyatına kazandırdığı başyapıtlarla tanınan Rus Romancı Lev Nikolayeviç Tolstoy, yaşamının son otuz yılında din, devlet, toplum, birey, özgürlük gibi kavramlar üzerine yoğunlaşmış ve bu konularda eserler vermiştir. Bu döneme ait olan “İnsan Neyle Yaşar?” kitabında insan yaşamına dair hayati sorular sorarken, bu soruları iyilik-kötülük; yaşam-ölüm, harislik-kanaatkarlık benzeri karşıtlıkları temel aldığı ahlaki bir çerçevede yanıtlar. Bu ibret verici meselleri didaktik bir tarzda kaleme alan Tolstoy aynı zamanda kısa öykü yazma konusundaki becerisini de gözler önüne serer.

İlk başta kitapta tek bir hikaye anlatılıyormuş gibi dursa da aslında içerisinde dört farklı hikayeden bahsedilmektedir. Bu dört hikayenin her birinin kahramanı ve olay akışı birbirinden bağımsızdır. Ancak hikayelerin hepsi tek bir ortak amaca hizmet etmektedir. Her hikayedeki kahraman farklı bir felsefi sorunun peşindedir. Farklı konulardaki bu dört hikayenin aynı tema etrafında toplanmış olması kitabın akıcılığının bozulmadan devam etmesini sağlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz