Sığınmak istediğimiz limanları deniz fenerlerinin aydınlatmasını bekliyoruz, fırtınalı gecelerde yol alan yelkenlideki bir kaptan ve yolcular gibi. Fakat her zaman bir deniz feneri aydınlatmıyor belki de aydınlatamıyor bu fırtınalı yolculuklarda yolumuzu. Baş başa kalıyoruz bazen kendimizle. Yüz yüze gelmekten korktuğumuz taraflarımızla karşılaşıyoruz. Derin ve ıssız bir yalnızlığın bizi kendisine çektiği sessiz geceler anlatıyor yine bizi bize. Yüzleşmek kolay olmuyor çoğu zaman. İnsan en çok kendisiyle yüzleşemiyor, en çok kendisini yargılayamıyor. Herkesi herkesten çok tanıdığımızı iddia ederken en ufak bir yalnızlıkta aslında kendimize bile ne kadar yabancı olduğumuzu fark ediyoruz. Hatta çoğu zaman yalnız bile kalamıyoruz, bilerek yahut bilmeyerek. Korkuyoruz kendimizle baş başa kalmaktan. Kimi zaman buna fırsat bulamıyor, kimi zaman bulduğumuz fırsatları kaçarak değerlendiriyoruz. En çok kendinden kaçıyor insan. En çok kendine düşman belki de insan. Nedir bizi bizden alıkoyan?

Bütün başarılarımı yalnızlığıma borçluyum diyordu Kafka. Belki de onun da kendinden kaçışı buydu; kaldığı yalnızlıkta acılarını kâğıtlara damıtmak. İnsan varlığını bir kez kabullendi mi, kendi yolunu, düşüncelerini, amaçlarını, hedeflerini bir kez çizdi mi yalnızlık içinde büyük bir coşku duyuyor, kabalıklar içinde ise acınası bir boşlukta sallanıp duruyor. Önümüze serilecek bir yol yok ve biz yürümeye başlamadıkça da o yol hiçbir zaman olmayacak. Acılarımızla yüzleşmediğimiz, kabuk bağlayan yaralarımızı deşmediğimiz sürece attığımız her adım yarım kalacak. Zamanın su gibi akıp gittiği, insanın koşturmaktan varlığını unutacak seviyeye geldiği böyle bir dönemde yapmakta en çok zorlanılan bir eylem; kendine dönüş. İnsan en çok kendini unuttu, özgürlüğünü unuttu.

Benim direncim bunca boş eyleme karşı eylemsizliktir. Benim direncim bunca boş çalışmaya karşı tembelliktir. Benim direncim bunca sese karşı sükûnettir. Benim direncim bunca kalabalığa karşı yalnızlıktır.

Ey insan! Kendine bir dünya kur, içinde yalnızca sen ve hayallerin olsun.

M. Abdullah Önder

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz