Antoine De Saint Exupery Kimdir?

Antoine de Saint-Exupéry (29 Haziran 1900, Lyon – 31 Temmuz 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle “Küçük Prens” (Le Petit Prince) isimli eseriyle ünlenmiştir. İsviçre’de öğrenim gördü. 1921 yılında Fransız Hava Kuvvetleri’ne katıldı; daha sonra ordudan ayrıldı hava postacılığı yaptı. İlk kitabı 1928’de yayımlandı: “Güney Postası” (Courrier-Sud). İkinci kitabı: “Gece Uçuşu” (Voil de Nuit).1939 yılında yakın dostu Andre Gide’in ısrarı ile bir pilotun gözünden yazdığı “İnsanların Dünyası” (Terre des Hommes) Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü’nü kazandı. 1943 yılında ünlü romanı “Küçük Prens” (Le Petit Prince) yayımlandı. Aynı yıl II. Dünya Savaşı sırasında tekrar ordu için uçmaya başlayan yazar 1944 yılında vurulmuş ve büyük bir kaza geçirmiştir. Uçağı ve cesedi bulunamamıştır.

Küçük Prens

Çocukluğundan itibaren büyüklerin yaşadıkları hayat şartları yüzünden hayal ve yaratıcılığının kaybolduğunu gören kahramanımız tanıdığı herkese kendi çizmiş olduğu fili yutan bir boğa yılanı resmi gösterir. Ama kimse bu resmi anlayamaz.

Yıllar geçer kahramanımız büyür ve pilot olur. Gezintisi sırasında kaza geçirir ve bir yerde mahsur kalır. Yanında çok az yiyecek ve içeceği bulunmaktadır. Bir süre sonra Küçük Prens’in sesiyle uyanır ondan koyun resmi çizmesini ister. Kahramanımız herkese çizdiği resmi çizer. Küçük Prens bunun fili yutan bir boğa yılanı olduğunu söyler, koyun resmi istediğini tekrar eder. Bu sefer çizdiği resmi Prens çok beğenir ve ona kendi öyküsünü anlatmaya başlar. Yaşadığı, gezdiği yerleri anlatır. Son olarak gezdiği dünyada bir tilkiden aldığı sırrı açıklar ona. Bu sır; “insanlara yüreğinin gözü ile bakması gerektiğidir.” Zaman geçtikçe muhabbetlerinin sonuna yaklaşırlar. Prens kendi gezegenine gitmesi gerektiğini yapılacak işlerinin olduğunu söyleyerek ayrılır. Kahramanımızda uçağını tekrardan onarıp çalıştırıp evine döner.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz